היטל השבחה למה צריך לשלם לעירייה

מה זה בעצם היטל השבחה?

היטל השבחה הוא מס שגובה הרשות המקומית (העירייה) על זכויות הבניה שניתנו לנכס בטענה שהעיריה איפשרה לבעל הנכס לבנות משמע כתוצאה מהזכויות הללו הנכס שווה יותר ולעירייה מגיע חלק מהנתח. במציאות התמונה קצת שונה. 

ברוב הרשויות המקומיות גובים היטל השבחה על נכסים שמוגדרים לפרטיים ולהם יש אפשרות בניה או הרחבה כגון וילות, קוטג׳ים, פנטהאוזים, דירות גג, מגרשים וכד׳

ההיטל מחושב לפי גודל המ״ר שניתן לבנות והוא משולם רק פעם אחת במעמד מכירת דירה או במעמד בקשה להיתר בניה מהרשות המקומית, יכל להיות מצב שבו שולם היטל השבחה בזמן מסויים וכתוצאה מהגדלת זכויות הבניה יש לשם עוד היטל אבל רק על ההפרש במ״ר, בעיריית חולון כמו בעיריות נוספות גובים גם היטל השבחה על דירות בקומות אחרונות בבניינים משותפים, שם החשבון קצת שונה מנכסים פרטיים, אם אדם מוכר דירה או מעוניין לבנות ולהרחיב את דירתו בבניין משותף בקומה האחרונה לדוגמא, הוא יחוייב בהיטל השבחה על החלק היחסי שלו זאת אומרת זכויות הבניה, כפול העלות שגובה העיריה, (העלות נקבעת ע״י שמאי שנשלח מטעם העירייה) חלקי מספר הדיירים בבניין, זאת אומרת שאם יש 40 דיירים והמס הוא 40000 ש״ח אז העלות היחסית היא 1000 ש״ח לדייר וזה מה שבעל הנכס בקומה האחרונה במקרה הזה, יחוייב לשלם.

אם הזמנתם שומה מהעירייה ולא שילמתם את ההיטל הוא צובר הצמדה ועלול להתייקר לכן רוב בעלי הנכסים מבקשים שומה באחד משני המקרים, אם הם מכרו נכס או אם הם מעוניינים לבנות או להרחיב את הנכס.  

לפני שנה וחצי בערך החליטה עיריית חולון שההיטל רק על מי שיכול לבנות בפועל לא מספק אותה והיום היא גובה את החלק היחסי מכל דייר בבניין משותף גם אם הוא גר בקומה השניה ואין לו אפשרות הרחבה בפועל מלבד מה שניתן להרחיב על הגג המשותף שבמקרה הזה השכן שלו יוכל ליהנות מאפשרות זו, עדיין העירייה תאלץ אותו לשלם את החלק היחסי דבר שהוגדר כלא חוקי, בערער שהוגש לפני כשנה לועדת הערער המחוזית בראשות עו"ד כרמית פנטון נקבע באופן חד משמעי שהליך זה אינו חוקי מכיוון שלא ניתן לחייב מישהו על השבחת הנכס אם בפועל הוא לא יכול להשביח את הנכס שלו, עיריית חולון חולקת על החלטה זו והיא כשלעצמה הגישה ערער על ההחלטה בטענה שהגג הוא רכוש משותף לכלל הדיירים לדוגמא אם בבניין משותף יש 10 דיירים זאת אומרת שהגג שייך לכולם בחלקים שווים 1/10 למרות שעו״ד כרמית פנטון כינתה את התנהלות עיריית חולון כ״פסולה״ עיריית חולון מתעקשת לגבות כספים מדיירים שמעוניינים למכור את דירותיהם ויש בבניינם אפשרויות בניה למרות שאין הם יכולים ליהנות מההשבחה בפועל.  עיריית חולון אף ״איימה״ שאם המוכר לא ישלם את ההיטל שנקבע ע״י השמאי היא תחייב את כלל הדיירים בהיטל למרות שהם אינם צד בעסקה. 

בעקבות החלטת ועדת הערער הגישה עיריית חולון עירעור לבית המשפט המחוזי ויש להמתין להכרעת בית המשפט בסוגיה זו.  בינתיים העירייה למיטב ידיעתי עדיין גובה היטל השבחה גם מבעלי נכסים שמוכרים את דירתם ללא אופציה ממשית לבניה, אני ממליץ לכל מי שמוכר את דירתו וחייב בהיטל השבחה לא להילחץ להתייעץ עם עו״ד מקצועי איך ומה הדרכים הלגיטימיות לטיפול בנושא. 

הכותב, אייל ימיני, יועץ נדל"ן מומחה בחולון בת-ים ממשרדי קבוצת ימיני-YEMINI GROUP 

050-353-99-55 

*המאמר לא בא להחליף ייעוץ משפטי ואינו מהווה המלצה משפטית 

השאר תגובה